Potencjał współpracy Polska-Tajwan

Udostępnij:
14 sierpnia, 2023

Szansa dla polskiego przemysłu technologicznego — współpraca na linii Polska-Tajwan

27 lipca 2023 roku nastąpiło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy polską firmą Exatel S.A. a tajwańskim gigantem telekomunikacyjnym — Chunghwa Telecom Company.

Porozumienie zapowiada silną współpracę inwestycyjną i technologiczną. W jego skład wchodzi szereg kluczowych obszarów. Jednym z nich jest dziedzina mikroelektroniki, która zyskała szczególną uwagę, ze względu na rosnące znaczenie technologii mikroelektronicznych na globalnym rynku. Firmy zamierzają wspólnie prowadzić projekty badawczo-rozwojowe w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz technologii SDN (Software-Defined Network).

Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych podkreślił, że porozumienie nie tylko przyniesie korzyści obu firmom, ale może stanowić wzór i zachętę dla innych polsko-tajwańskich przedsięwzięć. Istnieje potencjał, aby ta współpraca gospodarcza przyczyniła się do wzrostu ekonomicznego obu krajów.

Współpraca między Polską a Tajwanem ma już fundamenty. Dwustronne obroty handlowe między krajami w 2022 roku wyniosły ponad 3,1 miliarda dolarów, co stanowiło wzrost o 31% w porównaniu do roku poprzedniego, natomiast polski eksport na Tajwan wzrósł nawet o 43%.

Źródło: Gov.pl