Jeśli spojrzeć na Afrykę przez pryzmat historii, to nie należy się dziwić, że Unia Europejska (en gros) jest jej największym partnerem handlowym. Mimo upływu lat nakreślone przez epokę kolonializmu podziały wciąż funkcjonują. Widać to zwłaszcza w krajach frankofońskich lub posługujących się językiem portugalskim i hiszpańskim (Gwinea Równikowa). Przez lata te kraje kierowały się w stronę swych naturalnych partnerów handlowych, co wynikało bezpośrednio z doświadczeń historycznych.

Czytaj dalej →

Wejście na rynek międzynarodowy zawsze jest ważnym krokiem w rozwoju firmy. O ile przepisy Unii Europejskiej sprawiają, że wymiana handlowa pomiędzy firmami krajów członkowskich jest dość bezpieczna i usystematyzowana, co sprawia, że przygotowanie się do funkcjonowania w ramach wspólnego rynku jest stosunkowo łatwe, to już wpłynięcie na wody światowego biznesu wymaga od firmy rzetelnego przygotowania, które pozwoli nie tylko na spokojny start i rozwój, ale również uchroni przed potencjalnymi zagrożeniami.

Czytaj dalej →

O ile pojęcie importu jest mniej skomplikowane i lepiej znane polskim firmom, zwłaszcza jeśli posiadają one odpowiednie środki na zakup towarów lub usług, o tyle działalność eksportowa wymaga większego zaangażowania. Aby móc rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne, firma musi osiągnąć tzw. gotowość eksportową, której etapy wyglądają następująco:

Czytaj dalej →