Unia Europejska i Nowa Zelandia podpisały umowę o wolnym handlu

Udostępnij:
30 sierpnia, 2023

Unia Europejska i Nowa Zelandia podpisały umowę o wolnym handlu

UE i Nowa Zelandia podpisały w lipcu umowę o wolnym handlu (FTA). Oczekuje się, że w następstwie umowy wartość handlu dwustronnego wzrośnie w ciągu dekady nawet o 30 proc., przy czym roczny eksport z UE może wzrosnąć nawet o 4,5 mld euro – podała KE.

Umowa o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią ma zapewnić przedsiębiorstwom nowe możliwości dzięki: zniesieniu wszystkich ceł na eksport z UE do Nowej Zelandii, otwarciu rynku usług w Nowej Zelandii w kluczowych sektorach, takich jak usługi finansowe, telekomunikacja, transport morski i usługi dostawcze, zapewnieniu niedyskryminacyjnego traktowania inwestorów z UE w Nowej Zelandii i vice versa oraz lepszemu dostępowi przedsiębiorstw z UE do zamówień publicznych w Nowej Zelandii na towary, usługi, roboty budowlane itd.

To znakomita wiadomość dla polskich eksporterów, którzy teraz będą mogli śmiało poszerzać swoje horyzonty na międzynarodowym rynku, rozwijając swoje interesy i zacieśniając współpracę handlową z Nową Zelandią. Umowa o wolnym handlu jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia konkurencyjności polskich produktów i usług na arenie międzynarodowej.

Źródło: Financial Times