Trwa wyjazd studyjny do Ostrawy w Czeskiej Republice!

Udostępnij:
17 marca, 2023

Trwa wyjazd studyjny do Ostrawy w Czeskiej Republice organizowany w ramach projektu „InterSilesia – modelowanie działalności eksportowej przedsiębiorstw z sektora MŚP działających na terenie województwa śląskiego” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przedstawiciele Funduszu Górnośląskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wraz z przedsiębiorcami z sektora MŚP z województwa śląskiego odbyli dziś spotkanie z firmami oraz władzami Izby Gospodarczej Karwina, Regionalnej Izby Gospodarczej Kraju Morawsko Śląskiego, którego gościem była również Konsul Generalna RP w Ostrawie – Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Pani Konsul przedstawiła przedsiębiorcom zakres wsparcia, które oferuje Konsulat RP w Ostrawie, a także zachęciła do współpracy z Izbami Gospodarczymi w Czeskiej Republice. Przedsiębiorcy otrzymali cenne rady związane z ekspansją na rynek południowego sąsiada oraz zaproszenie do współpracy z czeskimi partnerami.

Podczas spotkania, każda z firm miała możliwość zaprezentować swoje produkty oraz profil działalności. Po krótkiej prezentacji przedsiębiorcy strony polskiej oraz czeskiej przeszli do spotkań B2B celem nawiązania współpracy.

W drugiej części dnia przedsiębiorcy uczestniczyli w wykładzie na temat działalności Czechosłowackiego Banku Handlowego (Československá obchodní banka). Omówiono podstawowe kwestie bankowe jak np. proces zakładania konta bankowego wraz z jego możliwościami.

Specjaliści banku przedstawili możliwości finansowania oraz zachęcili do współpracy w razie zainteresowania dotacjami unijnymi (pisanie projektów na zasadzie sucess fee).

W drugim dniu wyjazdu studyjnego do Ostravy, dzięki uprzejmości kancelarii prawnej JUDr. Wieslaw Firla, przedsiębiorcy poznali różnice w prowadzeniu działalności gospodarczej pomiędzy Polską a Czeską Republiką – zakładanie spółki, różnice podatkowe, ważne sprawy na które powinien zwrócić uwagę eksporter.
Prelekcja połączona była z poradą prawną oraz odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania przez polskich przedsiębiorców.

W wyjeździe studyjnym biorą udział następujące firmy:

  • P.U Eltex Zygmunt Cichostępski
  • Zenessio Sp. z o.o.
  • Indium Sp. z o.o.
  • Soniqsoft Sp. z o.o.
  • Wood Core House Sp. z o.o.
  • Dolczedo Sp. z o.o.
  • Pormar Marek Porada
  • Flexon S.C.