Rośnie eksport produktów rolno-spożywczych z EU!

Udostępnij:
3 lipca, 2023

Rośnie eksport produktów rolno-spożywczych z EU!

Najnowsze dane Komisji Europejskiej dotyczące handlu zagranicznego towarami przemysłu rolno-spożywczego w lutym 2023 r. wskazują na wzrost o 33 proc. do 5,4 mld euro w porównaniu z początkiem stycznia br. Komisja Europejska szacuje różnice pomiędzy danymi z lutego 2022 r. na 18.6 mld euro. Jest to dokładnie 10 proc. Import już nie odnosi takich sukcesów, trzeci miesiąc z rzędu spadł do kwoty 13,3 mld euro. Produkty, które przyczyniły się dla wzrostu eksportu to m.in. produkty zbożowe, owoce i orzechy oraz nabiał.

Komisja EU podaje, że w styczniu i lutym zwiększył się eksport zbóż do takich krajów jak: Afryka Północna i Afryka Subsaharyjska. W porównaniu z rokiem 2022 wzrost wynosi 768 tys. ton. Niezmiennie, największymi importerami produktów rolno-spożywczych z krajów Unii Europejskiej są: USA, Chiny i Wielka Brytania. Największą popularnością wśród towarów importowanych cieszą się nasiona oleiste i rośliny wysokobiałkowe. Średnio miesięcznie sprowadza się ich ok. 6-7 mln ton.

Powyższe przynosi pozytywne skutki dla polskich eksporterów, otwierając im większe możliwości rozwoju i zwiększając ich udział na międzynarodowych rynkach.

Źródło: farmer.pl