Polska zastępuje Chiny Niemcom!

Udostępnij:
19 lipca, 2023

Polska zastępuje Chiny Niemcom

Wg Business Insider następuje widoczna zmiana trendów w handlu międzynarodowym. Niemcy przerzucają import z Chin na Polskę i kraje naszego regionu! To ogromna szansa dla polskich firm eksportowych! Według raportu Destatis, Import do Niemiec rok do roku zmniejszał się ze strony Chin (-4,8 mld euro rdr, -28,5 proc. rdr) i Rosji. Wzrost kosztów w Chinach, złożoność logistyki międzynarodowej oraz potrzeba skrócenia i usprawnienia łańcucha dostaw – to czynniki, które przyczyniają się do zmiany. Z raportu wynika, że kraje zastępujące dostawy towarów  Niemcom z Chin  to Polska, Czechy i Rumunia

Niemieckie przedsiębiorstwa coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę Europy Środkowo-Wschodniej, a Polska odgrywa w tym procesie istotną rolę. W rankingu Polska widnieje na wysokim czwartym miejscu partnerów handlowych Niemiec, a w samym tylko kwietniu import do Niemiec z Polski zwiększył się o 388 ml Euro i ciągle rośnie.

Polskie firmy nie boją się innowacji i nowych technologii, dzięki czemu Niemcy importują przede wszystkim produkty elektrotechniczne. Wygląda na to, że Polacy mają szansę stać się jeszcze większym partnerem strategicznym dla niemieckich firm.

Żródło: Business Insider