Podsumowanie wyjazdu studyjnego do Chorwacji!

Udostępnij:
2 listopada, 2022

W dniach 25-29 października br. odbył się wyjazd studyjny do Chorwacji zorganizowany przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w ramach projektu „InterSilesia – modelowanie działalności eksportowej przedsiębiorstw z sektora MŚP działających na terenie województwa śląskiego” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wyjazdy studyjne są jednym z elementów projektu mających na celu wsparcie śląskich MŚP w procesie internacjonalizacji przedsiębiorstw i poszerzaniu działań handlowych o nowe rynki zbytu.

Wyjazd studyjny adresowany był do śląskich przedsiębiorców z sektora MŚP, działających w branżach związanych z nowymi technologiami, zieloną gospodarką oraz przemysłem 4.0. Podczas wyjazdu obecni byli przedstawiciele Funduszu Górnośląskiego S.A. oraz następujące przedsiębiorstwa:

1. TOPFORM Sp. z o.o.
2. APENA REMONT Sp. z o.o
3. KG CONSTRUCTION Sp. z o.o.
4. JP COVER
5. AMAZE
6. INDUSTRY 4.0 Sp. z o.o.

W ciągu pięciu intensywnych dni delegacja z województwa śląskiego odbyła szereg spotkań z przedstawicielami kluczowych instytucji samorządowych oraz wspierających przedsiębiorców w rozpoczęciu działalności eksportowej. Wizytę złożono m.in. Prezesowi Chorwackiej Izby Gospodarczej Joze Tomasiem, Konsulowi Honorowemu RP w Splicie Josipowi Rogliciowi oraz Dyrektor Agencji Rozwoju w Sibeniku Mirze Lepur. Rozmowy dotyczyły wymiany handlowej oraz możliwości wspólnej kooperacji pod względem wsparcia procesów internacjonalizacji i rozwijania wzajemnych relacji między przedsiębiorcami czy instytucjami otoczenia biznesu. Delegacja z województwa śląskiego aktywnie uczestniczyła w spotkaniach B2B z potencjalnymi kontrahentami z Chorwacji, podczas których została zaprezentowana m.in. oferta produktów i usług śląskich MŚP. W trakcie wyjazdu odbyło się również spotkanie z Dyrektor Rady Inwestorów Zagranicznych (VSI) UNITIC Business Center – Panią Sanją Miovćić. Rada jest niezależnym stowarzyszeniem biznesowym założonym w 2006 roku, które reprezentuje interesy inwestorów obecnych w Bośni i Hercegowinie.

Wyjazdy studyjne dla przedsiębiorców mają na celu rozeznanie rynku, w tym nawiązanie bezpośrednich relacji biznesowych z potencjalnymi kontrahentami, które umożliwią firmom rozwój działalności eksportowej oraz budowanie sieci kontaktów na rynkach zagranicznych.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla zaangażowanych przedsiębiorstw, jak również instytucji, dzięki którym możliwe było zorganizowanie wyjazdu, pełnego wartościowych i merytorycznych spotkań, które stanowiły kluczowy punkt wyjścia do rozpoczęcia działalności eksportowej na rynku chorwackim.