Perspektywy rozwoju dla polskich przedsiębiorców budowlanych.

Udostępnij:
7 czerwca, 2023

Obiecujące rynki dla polskich przedsiębiorców budowlanych na arenie międzynarodowej

W latach 2015-2019 liczba pozwoleń na budowę rosła średnio o prawie 6% rocznie. Pandemia COVID-19 przerwała ten rozwój, jednak straty z 2020 roku zostały zrekompensowane wzrostem w 2021 roku. W 2022 r., choć odnotowano spadki obu wskaźników, liczba pozwoleń była nadal wysoka, utrzymując się powyżej poziomów sprzed pandemii.

Część państw europejskich nadal odnotowuje duże wzrosty co daje nowe perspektywy eksportowe dla polskich przedsiębiorców z branży budowalnej. Na Malcie, liczba pozwoleń na budowę wzrosła imponująco o 29%, co stwarza wyjątkowe możliwości dla ekspansji. Hiszpania również zapewnia dynamiczny rozwój sektora budowlanego, z 28% wzrostem liczby pozwoleń. W Chorwacji, wzrost o 21% także tworzy atrakcyjne perspektywy dla nowych inwestycji budowlanych. Inne kraje, które również odnotowały wzrost liczby pozwoleń na budowę to Bułgaria, Włochy, Węgry oraz Portugalia.

Dla polskich firm budowlanych ważne jest identyfikowanie krajów, w których występują obiecujące perspektywy dla eksportu usług. Informacje o wzroście liczby pozwoleń na budowę w różnych krajach, mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących ekspansji na rynki zagraniczne.

Źródło: Eurostat