Chiny zniosły embargo na polską wołowinę.

Udostępnij:
7 lipca, 2023

Po ponad 20 latach Chiny zniosły embargo na polską wołowinę̨.

W dniu 15 czerwca br. Chińska Generalna Administracja Celna oraz Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi poinformowało o zniesieniu embargo na polską wołowinę. Decyzja weszła w życie z dniem jej ogłoszenia i dotyczy mięsa wołowego bez kości, które pochodzi od bydła nie starszego niż 30 miesięcy. Zakaz eksportu mięsa do Chin obowiązywał od 2001 r. Został nałożony przez Pekin z powodu wykrycia choroby wściekłych krów.

W maju 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt przyznała Polsce status o znikomym ryzyku BSE. Był to początek starań branży rolniczej o przywrócenie możliwości eksportu. Udało się to po kwietniowym audycie Chińskiej inspekcji.

Otwarcie chińskiego rynku dla polskiej wołowiny stwarza znaczące możliwości rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Eksport do Chin, będących ogromnym rynkiem o dużym popycie na wołowinę, może przyczynić się do wzrostu obrotów i zwiększenia konkurencyjności polskich producentów mięsa. Jest to także pozytywny sygnał dla całej polskiej branży mięsnej, ponieważ otwiera perspektywy na poszerzenie działań eksportowych i zwiększenie udziału na światowych rynkach.

Źródło: Business Insider